Реконструкцията включва изграждане на противоземетръсни шайби, премахване на вътрешните стени и подпиране на плочите с метална конструкция. Реконструкциите на съществуващи сгради почти винаги са съпроводени със засягане на носещи елементи от конструкцията. И по-точно с премахване на носещи стени. Подобни промени задължително се съгласуват със специалист в областта на реконструкциите, който може да бъде единствено инженер-конструктор с необходимия опит в областта. Негативите от зле проектирани преустройства се осъзнават едва когато стане авария, най-често причинена от земетръсно въздействие. За съжаление, в масовата практика се наблюдават реконструирани сгради показващи значителни дефекти дори при експлоатационно състояние.
Като обобщение на систематизираното по-горе може да се заключи, че премахването на стени е опасен процес с потенциално големи материални и нематериални щети. Особено при следващото по-голямо земетресение. Подобни промени е силно желателно да се избягват при многоетажните конструкции, особено на по-долните етажи. Еднофамилните къщи също да бъдат подлагани на адекватен анализ преди да се пристъпи към „бутане“ дори на привидно „неносещи“ зидове. И все пак, ако анализът покаже че това е възможно и не застрашава сигурността на конструкцията, за да се минимизира ефектът от премахването на стени, е необходимо те да бъдат заместени с добре проектирани укрепителни системи. Най-често те се изпълняват от стоманени профили и крепежни елементи със сертифицирани механични показатели. Детайлирането и качеството на изпълнение играят ключова роля в крайния резултат от укрепването. Металните укрепителни системи са особено уязвими към дребни грешки в процеса на изпълнение. Поради което е нужен непрекъснат строителен контрол във всяка фаза на строителния процес.
Проектирането и изпълнението на сградния фонд еволюира значително през последните 100 години.
Повече за развитието на строителството в България може да прочетете тук.

Освен по-просторните помещения и оптимизирани към днешния бит функционални решения, сградите стават все по-устойчиви на сеизмични въздействия. С отварянето на една широка скоба – при правилно изпълнение и вложени качествени материали. Старите сгради също биха могли да получат, макар и частично, значителни подобрения не само от към функционалност, но и от към надеждност на конструкцията. Един такъв метод е добавянето на стоманени „шайби“ със значителен капацитет за поемане на хоризонтални товари. Подобен подход за укрепване е изключително подходящ за еднофамилни къщи, изпълнявани със стоманобетонни плочи, но без колони. Особено ако стените са основно от кухи тухли „четворки“. Тези сгради са сериозно застрашени при бъдещи земетресения, дори при магнитуд около 6 по Рихтер. Каквито събития са с относителна честа повтаряемост за относително кратък период от време – справка







Положителни аспекти на укрепването с метални рамки и „Х“ диагонали:
- Отнема малко от пространството в стаите;
- Изпълнява се бързо, около 10-15 работни дни;
- Не засяга фасадата
- Може да се изпълни през всеки сезон;
- Добавената маса към конструкцията е незначителна;
- По-евтино е от укрепването със стоманобетонен пояс.
- При пропадащи паркинг площадки не се налага разбиване на настилките и затваряне на достъпа за автомобили.
Негативни страни на укрепването с метални рамки и „Х“ диагонали:
- Постигнатия ефект е по-малък в сравнение с укрепване с външни колони и греди;
- В някои случаи също изисква допълнителни фундаменти;
- Изпълнението е сложно технологично и изисква по-квалифициран изпълнител;
- Свързано е с рязане и заваряване на място – шум при разкроя на профилите и газове от заваряване.




Армиране на зидария
Армирането на фугите в зидарията повишава значително здравината и, най-вече на сеизмични натоварвания. Процесът е силно инвазивен и включва предварително премахване на мазилката в големи участъци от зида. Прорязване на фугите между тухлите и монтаж на арматурни железа в тях. За осигуряване на сцепление между тухлите и армировката се използва лепилен циментов разтвор. По-възможност с еластични свойства.
Къща Панчарево
Проектът включва подробно конструктивно обследване на сградата. Компютърно моделиране на укрепващите системи по метод на крайните елементи. Симулации за сеизмични натоварвания за района на гр. София. Изготвяне на проект за реконструкция и укрепване на сградата включващ премахваме на множество носещи стени на партерен етаж. Подпиране на плочите с метални рамки осигуряващи конструкцията за вертикални товари. Изграждане на четири нови стоманобетонни шайби на ниво партер гарантиращи сеизмична осигуреност на сградата според сега действащите нормативи.